Krym - "Tajemnicza Tauryda"

Wycieczka autokarowa
Wyjazd wielodniowy: 29.06.2008 (niedziela) - 13.08.2008 (środa)

Prowadzący:

Jan Nalepka

Trasy:

SKRÓTOWY OPIS WYPRAWY NA PODSTAWIE RELACJI UCZESTNIKÓW WYPRAWY ( sporządziła ALA HAPONOWICZ)

29.06.2008 niedziela - dzień 1
Trasa przejazdu: Kraków Pilzno - Korczowa/Krakovec Lwów - Tarnopol Kamieniec Podolski (ok. 646 km)
Atrakcje: zmiana czasu o godzinę do przodu: 1730 - awaria autobusu 15 km za Lwowem - czekamy na załatwiany awaryjnie przez Jasia ukraiński autobus do 2230. Na miejsce dojeżdżamy o 420

30.06.2008 poniedziałek - dzień 2
Trasa przejazdu: Kamieniec Podolski - Bar - Winnice - Humań - Odessa (ok. 624 km)
Atrakcje: Kamieniec Podolski - krótki spacer do Twierdzy Kamienieckiej: Bar - szukanie resztek ruin twierdzy.

01.05.2008 wtorek - dzień 3
Trasa przejazdu: Odessa - Mierzeja Limanu Dniestrowskiego - Białogorod nad Dniestrem - Mołdawia - Odessa (ok. 165 km)
Atrakcje: Mierzeja nad Limanem Dniestrowskim: Białogorod - Twierdza Akermańska, przejazd przez Mołdawię: Odessa - zwiedzanie miasta z przewodnikiem (Grecki Majdan, Opera, pałac Potockich, pałac Woroncowa, Schody Patiomkinowskie, Most Teściowej, pałac Tołstoja, plac Gorsad, cerkiew św. Trójcy, kościół Wniebowzięcia M.B).

02.05.2008 środa - dzień 4
Trasa przejazdu: Odessa - Jużne - Mikołajów - Chersoń - Armiańsak - Krasnoperekopsk - Symferopol - Mikołajewka (ok. 515 km)
Atrakcje: Trzeci z kolei klimatyzowany autobus z ukraińskim kierowcą; przed wyjazdem w drogę spacer bulwarami i plaża w Odessie; granica Krymu na Przesmyku Perekopskim k. Ariańska; Symferopol - stolica Autonomicznej Republiki Krymu; nasza kwatera w Mikołajewce leżąca nad samym morzem.

03.07.2008 czwartek - dzień 5
Trasa przejazdu: Mikołajewka - Symferopol - Bachczysaraj - wioska Maszino - Bachczysaraj - Symferopol - Mikołajewka (ok. 178 km)
Atrakcje: Bachczysaraj: zwiedzanie ok. 5 km na pd/wsch skalnego miasta Czufut-Kale i Monastyru Uspieńskiego a w samym mieście Pałacu Chanów oraz wyjazd na pd. od Bachczysaraju w dolinę rz. Kacza do skalnego klasztoru Kaczy-Kalon, skalnej twierdzy Kyz-Kermen i tylko z daleka podziwianej usytuowanej na samotnym wzniesieniu skalnej twierdzy Tepe-Kermen.

04.07.2008 piątek - dzień 6
Trasa przejazdu: Mikołajewka - Symferopol - przełęcz Angarską (752 m) - Ałuszta - Gurzuf - Jałta - Liwadia - Gaspra - Ałupka - Gaspra - Liwadia - Ałupka - Sewastopol - Inkerman - Kacza - Mikołajewka (ok. 278 km)
Atrakcje: Przełęcz Angarska (752 m) - między Czatyrdahem a Demerdżi; za Ałusztą widać z daleka samotny masyw Ajudahu (570 m), u którego pd/zach. podnóża w miejscowości Gurzuf znajduje się międzynarodowy obóz pionierski "Artek"; Ałuszta - zwiedzamy pałac Woroncowa, a potem wjeżdżamy kolejką linową na Ai-Petri (1234 m); w ok. Gaspry z daleka podziwiamy śliczny mini-zameczek "Jaskółcze Gniazdo" na przylądku Aj-Todor; Liwadia - letni pałac carów, gdzie w 1945 r. odbyła się słynna konferencja jałtańska.

05.07.2008 sobota - dzień 7
Trasa przejazdu: Mikołajewka - Tabacznoje - Bachczysaraj - Kujbyszewo - Sokolinoje - Kujbyszewo - Tankowoje - Zalesnoje - Ternowka - Bałakława - Inkerman - Kacza - Mikołajewka (ok. 176 km)
Atrakcje: Przejazd marszrutką z Sokolinoje do Wielkiego Kanionu Krymskiego i spacer kanionem do "Wanny Młodości" a potem powrót marszrutką do Sokolinoje; Zalesnoje: znad jez. koło wsi Chadżi-Sała spacer do skalnego miasta Mangup-Kale; Bałakława: ruiny genueńskiej twierdzy Czembalo i port, gdzie w czasach ZSRR wykuto w skałach zatoki sztolnie, w których mieściła się baza łodzi podwodnych.

06.07.2008 niedziela - dzień 8
Trasa przejazdu: Mikołajewka - Kacza - Inkerman - Sewastopol/Chersonez Taurydzki - Inkerman - Kacza - rogatka Mikołajewki - Eupatoria - Mikołajewka (ok. 234 km)
Atrakcje: Sewastopol: rezerwat Chersonez Taurydzki - ruiny starożytnej osady i twierdzy z VI w. pne, kulturalnego i politycznego centrum Morza Czarnego, rejs po zatoce Sewastoplskiej a potem spacer bulwarami sewastopolskimi - pomnik Zatopionych Okrętów; Inkerman - ruiny twierdzy Kalamita; Eupatoria: meczet Piątkowy, sobór św. Mikołaja Cudotwórcy, XVI-wieczna łaźnia turecka oraz kenesy (domy modlitwy Karaimów) i domy karaimskie.

07.07.2008 poniedziałek - dzień 9
Trasa przejazdu: Mikołajewka - Symferopol - przełęcz Angarska - Łuczistoje - przełęcz Angarska - Symferopol - Stary Krym - Teodozja - Batalnoje - Kamieńskoje - Solanoje (ok. 289 km)
Atrakcje: Łuczistoje - wycieczka górska na Jużne Demerdżi (1239 m); Mierzeja Arabacka oddzielającą Zatokę Siwasz od Morza Azowskiego (dł. mierzei wynosi 112 km, szer. 270m÷7 km) - nasze Solanoje leży w odległości 10 km od nasady mierzei i jest 50 min jazdy jak po tarce; Solanoje - kwatera kojarząca się z karnymi obozami - baraki, druciane ogrodzenie, niby tureckie ubikacje ale nie obudowane i bez drzwi i podobne prysznice.

08.07.2008 wtorek - dzień 10
Trasa przejazdu: Solanoje - Lenino - Kercz - Szczołkino - Lenino (ok. 198 km)
Atrakcje: Solanoje - super położenie ale warunki i droga dojazdowa nie do przyjęcia, u nasady Mierzei Arapackiej olbrzymi Fort (Twierdza); Lenino - Jaś załatwił nową kwaterę (jak???? - w środku lata i wakacji dla 41 osób i kierowcy !!!!); Kercz - cerkiew św. Jana Chrzciciela, Góra Mitrydatesa z ruinami Pantikapajonu, świątynia Demeter, Kurhan Cesarski, Adżymuszkańskie Kamieniołomy, Twierdza Enikale; Szczołkino - niedokończona elektrownia atomowa, płw. Kazantyp - spacer wzdłuż skalistego wybrzeża i kąpiel w Morzu Azowskim.

09.07.2008 środa - dzień 11
Trasa przejazdu: Lenino - Korolewo - Teodozja - Stary Krym - Biełogorsk - Symferopol - Zariecznoje - Mramornoje - Jaskinia Marmurowa - Zariecznoje - Przełęcz Angarska - Symferopol - Stary Krym - Teodozja - Korolewo - Lenino (ok. 400 km)
Atrakcje: wycieczka górska do Jaskini Marmurowej na płaskowyżu Czatyrdah (1100-1200 m) i na szczyt Czatyrdahu (1529 m).

10.07-2008 czwartek - 12 dzień
Trasa przejazdu: Lenino - Korolewo - Teodozja - Stary Krym - Sudak -Teodozja - Korolewo - Lenino (ok. 196 km)
Atrakcje: Stary Krym - meczet chana Uzbeka, Muzeum Tatarów Krymskich, klasztor ormiański Surb Chacz (Św. Krzyż), resztki starych fortyfikacji; Sudak - Twierdza Genueńska (gigant) - spacer po jej murach; marszrutka do Nowego Światu - zwiedzanie Wytwórni Win (Tokłuk), Rezerwat Botaniczny - spacer nadmorską, skalistą "Ścieżką Golicyna" do Groty Golicyna a po zwiedzeniu dalszy spacer ścieżką Golicyna; Teodozja - Galeria Ajwazowskiego, cerkiew ormiańska św. Sergiusza, meczet Mufti Dżami.
11.07.2008 piątek - 13 dzień
Trasa przejazdu: Lenino - Korolewo - Teodozja - Krasnoperekopsk - Dżankoj - Krasnoperekopsk - Chersoń - Mikołajew - Wozniesieńsk - Pierwomajsk - Krzywe Jezioro (ok. 596 km)
Atrakcje: Przesmyk Perekopski k. Ariańska - granica Krymu (8 km szer.), Chersoń - miasto zostało założone w 1778 r. nad Dnieprem, jako twierdza i ośrodek stoczniowy floty czarnomorskiej.

12.07.2008 sobota - 14 dzień
Trasa przejazdu: Krzywe Jezioro - Humań - Winnica - Chmielnicki - Tarnopol - Krzemieniec (ok. 536 km)
Atrakcje: Humań - stolica "Dzikich Pól", park krajobrazowy Zofiówka.
12.07.2008 niedziela - 15 dzień
Trasa przejazdu: Krzemieniec - Poczajów - Radziwiłłów - Brody - Jasieniw - Olesko - Busk - Zadwórze - Lwów - Krakovec/Korczowa - Pilzno - Kraków (ok. 493 km)
Atrakcje: Krzemieniec (rodzinne miasto J. Słowackiego) - klasztor Jezuitów, liceum krzemienieckie, dworek Słowackiego, wzgórze Bony z ruinami zamku, Olesko - zamek na wzgórzu (miejsce urodzin króla Jana III Sobieskiego), Zadwórze - bitwa w obronie Lwowa polskich Orląt z konnicą Budionnego, z 330 Polaków poległo 318 (Polskie Termopile) - mogiła Orląt, kurhan i groby; granica Polski w Korczowej / Krakovcu - pożegnanie ukraińskiego kierowcy, przejście na piechotę i zamustrowanie się w autobusie Skotnicznego i powrót do czasu polskiego; golonka w Pilźnie i ....

O wycieczce:

Wyprawa mojego życia tak można ją nazwać, zorganizowana przez Jasia Nalepkę. Moim zdaniem nigdy w innych warunkach by się nie udała, nie opisuję wrażeń których nie brakowało tak plenerowych jak i przypadkowych. Pod każdym względem wyprawa udana, moim zdaniem i uczestnicy, z perspektywy czasu myślę że to potwierdzą. Ze swej strony pragnę podziękować Jasiowi za ogromy wysiłek jaki włożył w jej realizację. Wrażenia optyczne mam nadzieję opiszą uczestnicy z duszą wrażliwą na piękno.

Tytus Chorobik

Wyprawa na Krym, dla mnie była zdecydowanie wyprawą życia. Jeszcze mnie nigdy tak daleko nic nie poniosło, a wrażenia wspaniałe! Szczególnie zachwyciły mnie skalne miasta, opuszczone dawno przez ludzi, tajemnicze... Trudno mi było wyobrazić sobie jak one wyglądały, jak tam żyli ludzie. I wyobraźni pomogły istniejące obecnie monastyry, cerkwie mieszczące się właśnie w wykutych skalnych grotach. Dochodząc do Monastyru Uspienskiego, przez chwilę obserwowaliśmy mnicha, który usiłował zrobić coś z roślinami pnącymi się po zboczu. Pracę tę wykonywał trzymając się liny, gdy zobaczył, że go fotografujemy, podciągnął się w górę i tyle go widzieliśmy (trochę nam było wstyd, ale stało się). Z wycieczek w góry - najpiękniejszą była na Demerdżi, kształty skał, które stworzył wulkan są nieprawdopodobne i do woli można wymyślać, która skała, do czego jest podobna. Krym pachnie ziołami, idąc w kierunku Czatyrdahu, od pięknych aromatów i kolorowych kwiatów, rosnących na olbrzymim obszarze, może zawrócić się w głowie. Wrażeń mam całe mnóstwo i kiedy przeglądam notatki, przypominają się oglądane miejsca i sytuacje, w których byliśmy i za to bardzo, bardzo dziękuję Jankowi. Wszyscy wiemy jak dużo nerwów i pracy włożył w zorganizowanie wyprawy i jak niewiele brakowało byśmy szybciutko byli z powrotem w Krakowie. Dziennik z wyprawy będę pisała w przyszłym tygodniu, bo teraz zostałam zagoniona ostro do pracy, nie zdążyłam nawet przejrzeć wszystkich zdjęć.

Monika Idzi

Zdjęcia:

Krym- "Tajemnicza Tauryda" 29.06.2008 00:00


Komentarze:

brak

Dodaj komentarz:

« Wróć do listy wycieczek