Pogórze Ciężkowickie

Wycieczka autokarowa
Data: 8.11.2009 (niedziela)

Prowadzący:

Robert Szynal

O wycieczce:

Po raz drugi uczestniczyliśmy w uroczystościach patritycznych w Łowczówku.Wzgórze w Łowczówku było w 1914 roku świadkiem jednej z ważniejszych bitew, jaką stoczyły podczas I wojny światowej Legiony Polskie. Jak przystało na prawdziwych turystów, nie zjawiliśmy się tam bezpośrednio z parkingu, ale na butach, przytuptaliśmy tam z Pleśnej. Pogoda nie zachęcała do wypraw na długie trasy, ale wcale się tym nie znięchęcilismy, dziarsko maszerowaliśmy, by zdążyć na Cmentarz Legionistów jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości. Po drodze minęliśmy jeszcze dwa cmentarze wojskowe pochodzące rownież z okresu I wojny światowej. Ilu młodych chłopców ta wojna zabrała ... Mgła pięknie układała się w odległych dolinach, nawet słoneczko próbowało się przedrzeć przez chmury i na moment oświetliło skiby zaoranej ziemi.
Na miejsce zdążyliśmy na czas, uczestniczyliśmy we mszy świętej za poległych żołnierzy i w oficjalnych uroczystościach, zapaliliśmy znicze na grobach Legionistów . Później była pyszna grochówka i ognisko przy którym śpiewaliśmy legionowe pieśni. Deszcz niestety postanowił rownież uświęcić tę uroczystość i pod koniec śpiewów zaczął solidnie padać. Wcale nas to zniechęciło, wytrwaliśmy do końca, prześpiewaliśmy cały śpiewnik.
To był dorze spędzony listopadowy dzień, przypomnieliśmy sobie trochę ważnej dla Nas histoirii, wspomnielismy ludzi, którzy oddali życie byśmy dziś mogli żyć w niepodległej Ojczyźnie.

Monika Idzi

Zdjęcia:

Łowczówek 8.11.2009 12:13


Uczestnicy:Komentarze:

brak

Dodaj komentarz:

« Wróć do listy wycieczek